Πέμπτη, 21 Δεκεμβρίου 2017

Ταινίες του Animasyros στη Κεντρική Σκηνή της Στέγης


Η Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών του Ιδρύματος Ωνάση υποδέχεται το 2018 με τις καλύτερες και πιο δυνατές ταινίες
του επετειακού Animasyros 10 με ένα τριήμερο εκδηλώσεων,
το Animasyros στη Στέγη, από  τις 2 έως  τις 4 Ιανουαρίου.

Η φετινή δράση περιλαμβάνει τρία BestOf προγράμματα από τον επίσημο κατάλογο του Animasyros 10 με ταινίες animation για παιδιά, εφήβους και ενήλικες,
ένα τριήμερο εκπαιδευτικό εργαστήριο για παιδιά 8-12 ετών,
αλλά και την πολυαναμενόμενη αθηναϊκή πρώτη προβολή του The Ox,
παρουσία του σκηνοθέτη Γιώργου Νικόπουλου. Το φιλμ The Ox είναι συγχρόνως
και η πρώτη ταινία animation που συμμετείχε στο επίσημο διαγωνιστικό τμήμα
του Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης.

Ώρες προβολών 2 & 3 Ιανουαρίου

18:00-19:10 | Προβολή για παιδιά από 6 ετών και άνω
Willie and the Foxtrot 01 (O Ουίλι και το Φόξτροτ 01) | Esteban Polito & Santiago Uriarte (CG Animation, 2΄06΄΄, 2017, Ουρουγουάη)
Baozha! (Ένας φύλακας άγγελος) | Jasper Liu Yingxian, Bryan Goo Wai Kiat & Jolene Cheng (Σχέδιο στο χέρι, 6΄45΄΄, 2016, Σιγκαπούρη)
Paper Mates (Χάρτινο ταίρι) | Alexey Mironov (Cut-out 3D, 5΄30΄΄, 2015, Ρωσία)
Agrinoui (Αγρινούι) | Αλέξης Χαβιαράς (3D, 19΄40΄΄, 2015, Κύπρος)
Full Feather Jacket (Γλάρος σε αποστολή) | Liz el Saadany (2D, 2΄34΄΄, 2015, Ολλανδία)
Ethnophobia (Εθνοφοβία) | Γιάννης Ζιόγκας (Πλαστελίνη, 14΄, 2016, Ελλάδα)
Temptation (Πειρασμός) | Camille Canonne, Laura Bouillet, Michael Hoft, Catherine Le Quang, Pauline Raffin & Martin Villert (3D, 4΄57΄΄, 2017, Γαλλία)
Catherine (Κατερίνα) | Britt Raes (2D Digital, 11΄51΄΄, 2016, Βέλγιο)

19:30-20:30 | Προβολή για όλη την οικογένεια - παιδιά από 10 ετών και άνω
Twin Islands (Δίδυμα νησιά) | Manon Sailly, Charlotte Sarfati, Christine Jaudoin, Laura Cochetel, Raphaël Huot & Fanny Teisson (3D, 7΄18΄΄, 2017, Γαλλία)
We Found the Flower! (Βρήκαμε το λουλούδι!) | Jorn Leeuwerink (2D, 6΄46΄΄, 2017, Ολλανδία)
Polska Warrior | Camiel Schouwenaar (3D, 25΄, 2017, Ολλανδία)
She's Got the Blush (Κόκκινη σαν παντζάρι) | Els Decaluwe (2D, 5΄15΄΄, 2016, Βέλγιο)
L'espace d'un instant (Όσο διαρκεί μια στιγμή) | Alexandre Athané (2D, 13΄58΄΄, 2015, Γαλλία)

21:00-23:00 | BestOf (16+ ετών)
 Aenigma (Αίνιγμα) | Αντώνης Ντούσσιας & Άρης Φατούρος (3D, 10΄, 2016, Ελλάδα)

Aurelia | Κρέων Κρυωνάς & Χρήστος Μπουραντάς (2D/3D, 15΄40΄΄, 2015, Ελλάδα)
Pittari | Patrick Smith (Σχεδιασμένο στο χέρι, 4΄, 2017, ΗΠΑ)
L'Ogre (Το τέρας) | Laurène Braibant (2D & 3D Computer Animation, 10΄, 2016, Γαλλία)
Closed-visit (Περιορισμένη επίσκεψη) | Jade Evans (2D, 2΄20΄΄, 2017, Ηνωμένο Βασίλειο)
O Matko! (Μητέρα!) | Paulina Ziolkowska (2D, 12΄15΄΄, 2017, Πολωνία)
L'homme le plus petit du monde (Ο μικρότερος άνδρας στον κόσμο) | Juan Pablo Zaramella (Stop-motion, 1΄10’’, 2017, Γαλλία/Αργεντινή)
The Gap (Το χάσμα) | Patrick Vandebroeck (3D Computer Animation, 14΄41΄΄, 2016, Βέλγιο)
Race (Αγώνας δρόμου) | Yan Dan Wong (2D Computer Animation, 2΄48΄΄, 2016, Ηνωμένο Βασίλειο)
Garden Party (Πάρτι στον κήπο) | Florian Babikian, Vincent Bayoux, Victor Caire, Théophile Dufresne, Gabriel Grapperon & Lucas Navarro (3D, 6΄50΄΄, 2016, Γαλλία)
The Junction – Chilly Gonzales & Peaches (Η Συνάντηση – Chilly Gonzales & Peaches) | Patrick Doyon (2D, 5΄, 2017, Καναδάς)
In a Heartbeat (Σε έναν χτύπο της καρδιάς) | Beth David & Esteban Bravo (3D, 4΄05’’, HΠΑ)
Tête à Tête (Ενώπιος ενωπίω) | Natasha Tonkin (Σχέδιο στο χέρι & βίντεο, 7΄41΄΄, 2017, Ηνωμένο Βασίλειο)
Τaboek | Dario Van Vree (2D Computer Animation, 2΄44΄΄, 2016, Ολλανδία)
Min Börda (Το φορτίο μου) | Niki Lindroth von Bahr (Stop-motion, 13΄, 2017, Σουηδία)

Ώρες προβολών 4 Ιανουαρίου
18:00-19:10 | Προβολή για παιδιά από 6 ετών και άνω
Willie and the Foxtrot 01 (O Ουίλι και το Φόξτροτ 01) | Esteban Polito & Santiago Uriarte (CG Animation, 2΄΄06’’, 2017, Ουρουγουάη)
Baozha! (Ένας φύλακας άγγελος) | Jasper Liu Yingxian, Bryan Goo Wai Kiat & Jolene Cheng (Σχέδιο στο χέρι, 6΄45΄΄, 2016, Σιγκαπούρη)
Paper Mates (Χάρτινο ταίρι) | Alexey Mironov (Cut-out 3D, 5΄30΄΄, 2015, Ρωσία)
Agrinoui (Αγρινούι) | Αλέξης Χαβιαράς (3D, 19΄40΄΄, 2015, Κύπρος)
Full Feather Jacket (Γλάρος σε αποστολή) | Liz el Saadany (2D, 2΄34΄΄, 2015, Ολλανδία)
Ethnophobia (Εθνοφοβία) | Γιάννης Ζιόγκας (Πλαστελίνη, 14΄, 2016, Ελλάδα)
Temptation (Πειρασμός) | Camille Canonne, Laura Bouillet, Michael Hoft, Catherine Le Quang, Pauline Raffin & Martin Villert (3D, 4΄57΄΄, 2017, Γαλλία)
Catherine (Κατερίνα) | Britt Raes (2D Digital, 11΄51΄΄, 2016, Βέλγιο)

19:30-20:30 | Προβολή για όλη την οικογένεια - παιδιά από 10 ετών και άνω

Twin Islands (Δίδυμα νησιά) | Manon Sailly, Charlotte Sarfati, Christine Jaudoin, Laura Cochetel, Raphaël Huot & Fanny Teisson (3D, 7΄18΄΄, 2017, Γαλλία)
We Found the Flower! (Βρήκαμε το λουλούδι!) | Jorn Leeuwerink (2D, 6΄46΄΄, 2017, Ολλανδία)
Polska Warrior | Camiel Schouwenaar (3D, 25΄, 2017, Ολλανδία)
She's Got the Blush (Κόκκινη σαν παντζάρι) | Els Decaluwe (2D, 5΄15΄΄, 2016, Βέλγιο)
L'espace d'un instant (Όσο διαρκεί μια στιγμή) | Alexandre Athané (2D, 13΄58΄΄, 2015, Γαλλία)

21:00 – 22:30 | Μεγάλου Μήκους Ταινία.
The Ox (Το Βόδι) | Γιώργος Νικόπουλος (Mixed Techniques, 67΄, 2017, Ελλάδα)
Την ταινία θα προλογίσει ο σκηνοθέτης Γιώργος Νικόπουλος, ο οποίος μετά το τέλος της προβολής θα συζητήσει με το κοινό.


Είσοδος ελεύθερη, με σειρά προτεραιότητας.

Η διανομή των δελτίων εισόδου αρχίζει μια ώρα πριν από κάθε προβολή.

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου